Sık Sorulan Sorular

Sık Sorulan Sorular

YKK, 1934 yılında fermuar üretim firması olarak Tadao Yoshida tarafından kurulmuştur. İlk yıllarda firma kurucusunun ismi ve limited şirketi anlamına gelen “Yoshida Kogyo Kabushikikaisha” ya da kısaca YKK şeklinde anılmıştır. Zaman içerisinde “YKK” baş harfleri fermuarlara baskı yapılmasıyla beraber “YKK” şirket markası haline gelmiştir.

YKK (Türkiye) A.Ş. olarak müşterilerimize fermuarın yanı sıra düğme, çıt çıt, Cosmolon, plastik aksesuarlar, kanca, rivet gibi oldukça çeşitli birleştiriler sunuyoruz.

YKK Grubu birleştiri ürünlerin yanı sıra mimari ürünler de üretmektedir.

Yoshida’nın deyimiyle “Erdem Döngüsü”. Hiç kimse başkasına fayda sağlamadan başarılı olamaz. Bu felsefeye göre Yoshida, kullanışlı, faydalı ve yüksek kaliteli birleştiriciler üretmelidir.

Yoshida, YKK’nın ürettiği birleştiricilerin, kullanıldığı yerlerde oynayan kritik parça görevini üstlenmesinden dolayı, ürünlerinin çok uzun süreli ve piyasadaki rakiplerine oranla çok yüksek performansla çalışmaları gerektiğini düşünmektedir.

YKK, yaptığı zaman faydalı olmalıdır. Temel ilkeleri doğrultusunda YKK dikey üretime dahil olmuştur. Bu da YKK’nın sadece birleştirici üretmediği, aynı zamanda, fermuar makinaları ve hatta fermuar şeridinin, dişlerinin ve kürsörünün yapımında kullanılan polyester, pirinç gibi hammaddeleri de ürettiği anlamına gelmektedir.

72 ülkede 108 firmada 46.000 üzeri çalışanımız bulunmaktadır. (Mart 2017 itibariyle)

YKK kurucu merkez ofisi Japonya’dadır. İdari merkez ofis Tokyo’da, üretim yapılan merkez ofis şirketin bizzat bulunduğu Kurobe’dedir. Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’nın yer aldığı EMEA Grubu merkez ofisi ise İngiltere’nin Londra kentinde yer almaktadır.

YKK satış ve pazarlama departmanlarımızla irtibata geçebilirsiniz.

Veya bize sorularınızla ilgili mail atabilirsiniz; trykk@ykk.com.tr

Bilindiği gibi günümüzde çevresel problemler oldukça büyük bir tehdit oluşturmaktadır. 1934 yılında kurulan YKK, 1970 yılından bu yana "Kirlilik Kurulu’nun Kurulması" ile başladığı çevre duyarlılığı çalışmalarını günümüze dek artırarak devam ettirmiştir.

YKK, hedeflerini; çevre dostu ürünleri geliştirmek ve kullanmaya teşvik etmek, çevre üzerindeki stresin azalmasında rol oynamak, global bir çevre sistemi kurmak ve çevresel iletişimi teşvik etmek şeklinde 4 adım doğrultusunda gerçekleştirmektedir.

YKK Grubu’ndaki çalışmalara paralel olarak YKK (Türkiye) A.Ş. de Çevre Yönetim Sistemi konusundaki önemli çalışmalarını ISO 14001 ve OEKO-TEX® sertifikasıyla belgelendirmiştir.

YKK geniş çaplı bir kullanıcı kesimine her gün milyonlarca fermuar üretmekte ve pazarlamaktadır. Bu fermuarlar; Jeanlerde, ceket ve diğer hazır giyim ürünlerinde, çizmelerde, çadırlarda, bavullarda, spor eşyalarında, uyku tulumlarında kullanıldığı gibi daha bir çok alanda da kullanılmaktadır.

Bu yoğunluktan dolayı tüketici marketlere tek tek fermuar satamıyoruz.

Bir fermuarın yapısı hassas bir makina gibidir. Dikkatli tutuş ve doğru kullanım fermuarı korur ve uzun süre kullanılmasını sağlar. Aşağıda, fermuarın kullanımına ve korunmasına ilişkin yararlı ipuçları yer almaktadır.

Dişleri biraraya getirmek

Fermuarın zor kullanılarak kapatılması dişlerin üzerine aşırı yük binmesine sebep olur. Bu durum da dişlerin zarar görmesine, hatta dişlerin fermuar şeridinden çıkmasına ve fermuarın bozulmasına yol açabilir. Fermuar, iki tarafının birbirine mümkün olduğunca yakınlaştırılıp kapatılmasıyla en rahat şekilde kullanılacak ve dişler en az seviyede zarar görecektir.

Tamamen açmak

Bir şey giyilip çıkarılacağı ya da fermuara bir şey sıkıştığı zaman fermuar tamamen açılmalıdır. Eğer kürsör yarı yolda bırakılırsa dişler ve kürsöre aşırı yük biner ve hasara neden olabilir. Fermuar kapatılırken kanca ve üst düğme önceden sabitlenirse fermuarı kapatmak daha kolay olacaktır.

Uygun Ütüleme ve Temizleme Metodları/Yöntemleri

Fermuar, ürünün temizlenmesinden ya da yıkanmasından önce kapatılmalıdır. Açık bırakıldığı takdirde ürün zarar görebilir, fermuarın şeridi uzayabilir ya da çekebilir. Güçlü alkalin deterjanları ya da klorin ağartıcı ajanları dikkatli kullanılmalıdır. Ütüleme sırasında ise ütülenen malzeme gibi fermuar için de uygun ısının seçilmesi gerekmektedir. Elcik, ütüleme sırasında aşağı pozisyonda bulunmalıdır. Bununla beraber, fermuarı bir bez kaplayarak ütülemek oldukça faydalı olacaktır. İlk yıkama ve ütüleme sonrasında fermuar düzgün bir şekilde çalışmazsa parafin ya da yağ uygulanmalı ve düzgün çalışana kadar bir kaç kez aşağı yukarı çekilmelidir. İyi korunduğu takdirde fermuar oldukça güzel ve dayanıklı olacaktır.

Adres

Maslak Mahallesi, Eski Büyükdere Cad. No:27 Orjin Maslak İş Merkezi, Kat:8 34398 Sarıyer, İstanbul

İletişim Bilgileri

E-mail: trykk@ykk.com.tr
Telefon: +90 212 314 7900
Faks: +90 212 314 7903

Copyright© 2020 YKK (Türkiye) A.Ş. All rights reserved.

YKK (Türkiye) A.Ş.